ARDUINO İLE ROBOTİK PROGAMLAMA 

Elektronik, Sensörler, Robotlar, Kodlama 

2025 yılında akıllı evde 1.500 civarı sensör olacağı ve 1.5 milyar cihazın internete bağlanacağı söyleniyor. İşlerin %50’ni robotların yapacağı belirtiliyor. Bugün doğan çocukların mesleğinin %70’i bilinmiyor. Robotlar, sensörler, tasarımcı düşünce, kodlama geleceğin mesleklerinin temelini oluşturucaktır.  Çocukların robotların nasıl programlandığına dair düşünmelerini, bilgisayar bilimi ve matematik hakkında fikir edinmelerini sağlamalı. Teknolojiler değişse de arkasındaki temel mantık aynıdır.

KAMPA GENEL BAKIŞ

Arduino atölyesi ile çocuklar, bir yandan çok eğlenirken diğer yandan da fiziksel olarak dikkat, odaklanma ve motor becerilerini geliştirecek. Mantıksal ilişki kurmak, problem çözme, eleştirel düşünme ve akıl yürütme becerileri gelişen çocuklar; arduino geliştirme kartı ile model sensörler kullanarak kendi robotlarını programlayabilip, kendi sensörlerini oluşturacaklar, kendi elektronik aletlerini tasarlayabilecek hale gelecekler. İnsansız bir makine veya robotun nasıl yapıldığını, nasıl kodlandığını görecekler.

ÇOCUKLAR NELER ÖĞRENECEKLER

  • Sensörlerin çalışma mantıklarını öğrenme ve kendi sensörlerini geliştirme
  • Makinaların ve robotların çalışma prensipleri hakkında bilgi edinme
  • Bilgisayarın beynini oluşturan mikroişlemcilerin temellerini öğrenecekler.
  • Bir durum makinesi kullanarak temel robot davranışlarının nasıl modelleneceğini ve hızlı bir gömülü kontrol döngüsünde nasıl uygulanacağını öğrenecekler.
  • Robotların programlaması hakkında temel bilgiler öğrenecekler.
  • Çizgi izleyen robot, akıllı çöp kutusu, boy ölçme, trafik ışıklar vb örnekler yapacaklar.