Zoetrope Animasyon STEAM Projesi

Filmciliğin ilklerinden olan Zoetrope, çocuklara film dünyasının temelini gösterir

7-9 Yaş Grubu

Atölye , toplamda 4 saatlik uygulamalı eğitimlerden oluşmaktadır.

Zoetrope Animasyon STEAM Projesi

Zoetrope, sanatı, bilimi ve mühendisliği seven çocuklar için mükemmel bir STEAM(*) projesidir. Muhtemelen evinizde ihtiyacınız olan tüm malzemelere sahipsiniz ya da kolayca temin edebilir ve ucuza alabilirsiniz.

Zoetroplar, film animasyonu öncesi kullanılan bir dizi resmi canlandıran basit cihazlardır. Çiçek açma ve kapama, güneşin doğuşu, koşan adamlar gibi resimler veya kendi resimlerinizle çalışabilirsiniz. İzleyici, bir eğirme silindirindeki yarıklara bakar ve hareketli bir görüntü görür. Cihaz, beyinlerimizin çerçeveler arasındaki hareketi doldurabilmesi prensibiyle çalışır. Görüntünün silindirdeki açıklıklar arasındaki karanlık boşluklardan ayrıldığına baktığımızda, görüntüler artık bulanık değil ve beynimiz de resim değiştikçe hareket algılıyor. Bu durum “görme kalıcılığı” olarak adlandırılan bir optik yanılsamadır.

Çocuklar, kalıpları ve döngüleri oluştururken, gözlemlediğinde ve deney yaparken matematik, fen bilgisi ve sanat becerilerini geliştirir

Kazanımlar

  • Çocuk, hayal gücünü animasyon ile somutlaştırır.
  • Evdeki oyuncaklarını birer film karakteri haline dönüşmesini sağlar.
  • Film yapmanın teknik adımları hakkında bilgi edinir. (Film kareleri, ses, efektler oluşturma ve bunları animasyonla senkronize etme)
  • Yaratıcılık becerilerini geliştirir.
  • Çocukların bir hikaye oluşturup ve anlatma yeteneklerini geliştirir.
  • Matematik, fen, teknoloji ve sanat becerileri kazanır